Δευτέρα 13 Απριλίου 2009

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΚΑΣΤΟΡΙΑ

Η συνέντευξη τύπου

Ηλίας Αποστολίδης: « Ήρθαμε να παίξουμε με την ομάδα της Κέρκυρας δίνοντας πάλι ευκαιρίες σε νέα παιδιά. Όπως έχω δηλώσει εδώ και πάρα πολύ καιρό, από τη στιγμή που η ομάδα και μαθηματικά έχει πέσει θα παλεύουμε μέχρι το τέλος για την ιστορία της. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο πιστεύω θα μπορούσε να είναι με 1-2 γκολ υπέρ της Κέρκυρας αλλά είχαμε σε πολύ καλή μέρα τον πιτσιρικά τον τερματοφύλακα και τα αποσόβησε. Από εκεί και πέρα ξεκινήσαμε το δεύτερο ημίχρονο όντας πάρα πολύ τυχεροί αφού στην πρώτη φάση πετύχαμε γκολ. Μετά, το άγχος των παικτών της Κέρκυρας λόγω της βαθμολογικής σημασίας του αγώνα, δεν τους επέτρεψε να ανταποκριθούν. Μόνο μετά το 1-2 δημιούργησαν πάλι τις προϋποθέσεις για ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Εμείς έτσι παίζουμε όλα τα παιχνίδια κι έτσι θα τελειώσουμε το πρωτάθλημα».

Νίκος Παντέλης: « Θεωρώ ότι για εμάς ήταν το χειρότερο αποτέλεσμα. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τη νίκη της Καστοριάς πιστεύω ότι μία ομάδα που θέλει να έχει στόχους όπως είμαστε εμείς, απαγορεύεται έστω και να φέρνει ισοπαλία στο γήπεδο της και σε αυτό το χρονικό σημείο. Όλη την εβδομάδα μιλήσαμε με τα παιδιά και τους είπα αν μπορούν την Καστοριά να τη δουν σαν να είναι ο Ατρόμητος. Δυστυχώς αυτό δεν έγινε πραγματικότητα και θεωρώ ότι πρώτος υπεύθυνος είμαι εγώ. Πάντα κάποιος πρέπει να παίρνει την ευθύνη σε τέτοια παιχνίδια και θεωρώ ότι η κύρια ευθύνη ανήκει σε μένα. Δεν ανήκει στους ποδοσφαιριστές ούτε πουθενά αλλού, με ότι αυτό συνεπάγεται. Σίγουρα μετά τα 2 γκολ που δεχτήκαμε, δεν είχαμε καθαρό μυαλό και δεν μπορέσαμε να ισοφαρίσουμε, απλά μόνο βάλαμε 1 γκολ. Αλλά σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι σε αυτό το παιχνίδι ήμασταν απαράδεκτοι κι επαναλαμβάνω χωρίς να είναι λόγια του αέρα, η ευθύνη πάντα βαραίνει τον προπονητή και για μένα πρώτος υπαίτιος είμαι εγώ».