Δευτέρα 29 Ιουνίου 2009

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

4ος ο Σπύρος Γιαννιώτης στα 10 χλμ. ανοιχτής θάλασσας στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Την τέταρτη θέση κατέκτησε ο Σπύρος Γιαννιώτης στον αγώνα 10 χιλιομέτρων μαραθώνιας κολύμβησης στη διάρκεια του γκραν πρι του Παγκοσμίου Κυπέλλου που έγινε το Σάββατο στο Σετούμπαλ της Πορτογαλίας.

Αυτό ήταν και το πιο δυνατό τεστ για τον Κερκυραίο πρωταθλητή Ευρώπης στα 5 χλμ ανοικτής θάλασσας που προετοιμάζεται για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ρώμης και τερμάτισε στην τετάρτη θέση με χρόνο 1.34.29. Είχε μάλιστα την πρωτοπορία, μέχρι και 500 μέτρα πριν από τον τερματισμό, όμως στη συνέχεια 'προδόθηκε' από την κούραση χάνοντας έδαφος και μία θέση στο βάθρο.

Ο νυν παγκόσμιος πρωταθλητής στα 5 και 10 χλμ Γερμανός Τόμας Λουρτζ ήταν ο νικητής με χρόνο 1.34.50 ενώ δεύτερος ήταν ο συμπατριώτης του Κρίστιαν Ράινχαρτ (1.34.18) και τρίτος ο Βραζιλιάνος Άλαν Κάμο(1.34.19).