Τρίτη 21 Ιουλίου 2009

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

'Ασημένιος' ο Κερκυραίος πρωταθλητής στα 5χλμ ανοιχτής θάλασσας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου

Έλαμψε ο Γιαννιώτης !!!

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Σπύρος Γιαννιώτης στα 5 χιλιόμετρα ανοικτής θαλάσσης στο 13ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου, που διεξάγεται στη Ρώμη.

Ο Κερκυραίος κολυμβητής, μετά το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο της Μελβούρνης το 2007, κατάφερε να ανέβει για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση στο βάθρο και μάλιστα αυτή τη φορά μία θέση ψηλότερα. Τερμάτισε σε χρόνο 56’.27’’.2, μόλις 3 δέκατα του δευτερολέπτου πίσω από τον νικητή που ήταν και πάλι ο ασταμάτητος Γερμανός Τόμας Λουρτζ(56’26’’9), ο οποίος ξέφυγε από τα μισά της κούρσας και μόνο ο Γιαννιώτης έμεινε κοντά αφήνοντας πίσω του τους υπόλοιπους αθλητές, χωρίς όμως να καταφέρνει να τον ξεπεράσει.

Το μετάλλιο του Γιαννιώτη είναι το πρώτο στη φετινή διοργάνωση για τα ελληνικά χρώματα και τέταρτο συνολικά, μετά από το χάλκινο του Γιαννιώτη στη Μελβούρνη, το χρυσό του Άρη Γρηγοριάδη στα 50μ ύπτιο στη διοργάνωση του 2005 στο Μόντρεαλ, αλλά και το χάλκινο μετάλλιο της εθνικής πόλο ανδρών στην καναδική πόλη.