ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-1

Photo by: STAMATIS KATAPODIS

Άρεσε παρά την ήττα

Ο Παναθηναϊκός χάρη σε γκολ του Κουσίδη στο 88ο λεπτό πήρε τη νίκη από τον ΑΟ Κέρκυρα στο αποψινό φιλικό στο Εθνικό Στάδιο, το οποίο παρακολούθησαν περισσότεροι από 3.000 φίλαθλοι και των δύο ομάδων.

Το γενικό συμπέρασμα πάντως ήταν ότι ο ΑΟΚ ξεπέρασε τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από τον Βισαλτιακό και στάθηκε ως ίσος προς ίσο απέναντι σε ένα μεγάλο αντίπαλο που παρατάχθηκε βέβαια με πολλές ελλείψεις και χωρίς τον Τεν Κάτε στον πάγκο. Οι αλλαγές προσώπων στο βασικό σχήμα σε σχέση με το παιχνίδι της Κυριακής έφτασαν στις έξι και η διαφορά ήταν εμφανής σε όλους τους τομείς και ειδικά στην αμυντική λειτουργία με τη βελτίωση να είναι εντυπωσιακή. Όμορφες προσπάθειες υπήρξαν και στην επιθετική ανάπτυξη όπου αν υπήρχε ψυχραιμία στην τελική προσπάθεια, ο ΑΟΚ θα μπορούσε να είχε σκοράρει. Τα μηνύματα πάντως είναι αισιόδοξα αρκεί να υπάρξει ανάλογη συνέχεια. Ο Μπάμπης Τεννές στην επανάληψη άλλαξε σχεδόν όλη την ενδεκάδα προκειμένου να έχει όσο το δυνατό πληρέστερη άποψη για την κατάσταση των ποδοσφαιριστών του κι ενώ απομένει μόνο ένα φιλικό τεστ εξίσου δυνατό, αυτό της ερχόμενης Κυριακής με τον Πανιώνιο.
Από πλευράς Παναθηναϊκού, παρουσιάστηκαν τα γνώριμα προβλήματα με την τροφοδότηση του Σισέ ο οποίος σε ελάχιστες περιπτώσεις απείλησε σοβαρά την εστία. Θετικός στην πρώτη του εμφάνιση ήταν ο νεαρός Μαρίνος(νεοαπκτηθείς από Ατρόμητο) ενώ επίσης αυτοί που έδειξαν πολύ καλά στοιχεία ήταν οι ‘μικροί’ των «πρασίνων».
Οι σημαντικότερες στιγμές
6’ Συρτό σουτ του Σισέ, χωρίς πρόβλημα μπλόκαρε στη δεξιά του γωνία ο Αποστολίδης
10’ Ωραία κίνηση και σουτ του Μπερνς από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Καρνέζη
11’ Ο Γκάμπριελ έβγαλε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας με τον Σισέ να επιχειρεί να πλασάρει με τη μία τον Αποστολίδη που αποσόβησε τον κίνδυνο
15’ Θαυμάσια ενέργεια του Ρουκάβινα που άνοιξε δεξιά στον Σισέ που έκανε το διαγώνιο σουτ με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι
25’ Λάθος του Σαριέγκι στη μεσαία γραμμή το εκμεταλλεύτηκε ο Τσίγκας που άνοιξε στον Λουρένσο τον οποίο πρόλαβε ο Μπιάρσμιρ πριν κάνει το σουτ
29’ Σουτ του Χριστοδουλόπουλου από το ημικύκλιο της περιοχής κατέληξε άουτ
31’ Σμαρτ και Μπερνς έπαιξαν ωραία το 1-2, όμως ο Καρνέζης με έξοδο πρόλαβε τον πρώτο πριν πλασάρει από πλεονεκτική θέση
38’ Ο Αποστολίδης με γροθιές απομάκρυνε προσωρινά σε απευθείας φάουλ του Χριστοδουλόπουλου και στην εξέλιξη της φάσης στη σέντρα του Γκάμπριελ ο Σισέ έπιασε αδύναμη κεφαλιά στην αγκαλιά του γκολκίπερ του ΑΟΚ
49’ Ο Μπερνς έκλεψε τη μπάλα από τον Γκάμπριελ, βγήκε στην αντεπίθεση και γύριε στον Τσίγκα που έκανε άτσαλο βολέ πάνω από τα δοκάρια
54’ Ο Φλάβιο έβγαλε με θαυμάσια λόμπα σε εξαιρετική θέση τον Λαμπρόπουλο που καθυστέρησε κι όταν έκανε το σουτ, οι αμυντικοί πρόλαβαν κι έδιωξαν σε κόρνερ
60’ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟ με τους Σισέ, Γκάμπριελ και Χριστοδουλόπουλο να αστοχούν διαδοχικά στην ίδια φάση, με το πλασέ του τελευταίου να καταλήγει άουτ
68’ Δυνατό σουτ του Σισέ δεξιά μέσα από την περιοχή, η μπάλα μετά την κόντρα του Πελαγία πέρασε κόρνερ
79’ Η καλύτερη ευκαιρία του ΑΟΚ με τον Ρεπερνέ να ξεχύνεται στην αντεπίθεση και να ανοίγει δεξιά στον Λαμπρόπουλο ο οποίος από πλάγια θέση σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων
88’ ΓΚΟΛ 0-1 Ο νεοεισελθόντας Κουσίδης με όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Σιαράβα σημειώνοντας το μοναδικό τέρμα της φιλικής αναμέτρησης

Δαιιτητής ήταν ο Κάκκος(Κέρκυρας) με βοηθούς τους Τρύφωνα(Κέρκυρας) – Γούκο(Ηπείρου) και 4ο τον Αρώνη(Κέρκυρας)

ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ: Αποστολίδης(71’ Σιαράβας), Γκουστάβο(71’ Βιτουλαδίτης), Μπουτζίκος, Ιωάννου(65’ Πελαγίας), Βενέτης(65’ Κολοτούρος), Παρασκευαίδης(57’ Μακρυδημήτρης), Μπερνς(57’ Κοντοδήμος), Σμαρτ(50’ Λαμπρόπουλος), Λουρένσο(50’ Ρεπερνέ), Φλαβίνιο, Τσίγκας(50’ Γιανιτσανάκης).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καρνέζης, Σαριέγκι, Κάσας(69’ Ντάρλας), Μαρίνος, Μπιάρσμιρ, Λαγός(Φέτσης), Γκάμπριελ, Ρουκάβινα(82’ Κουσίδης), Χριστοδουλόπουλος(75’ Μαυρίας), Πετρόπουλος(85’ Ταχμαζίδης), Σισέ.