Τρίτη 10 Μαρτίου 2009

ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Θρίαμβος για τους πυγμάχους του ΠΑΟ Κέρκυρας στο Πανελλήνιο Παίδων

'Χρυσός' ο Μαργαρίτης!

Με το ‘δεξί’ μπήκε η χρονιά στον Πυγμαχικό Αθλητικό Όμιλο Κέρκυρας αφού οι αθλητές του ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΟΣΧΑΤ κατάφεραν να διακριθούν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη και στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας από 6 – 8 Μαρτίου .

Χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 63 κιλών κατέκτησε ο ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ αφού νίκησε όλους όσους βρέθηκαν στον δρόμο του και μπόρεσε να φτάσει στην κορυφή .Συγκεκριμένα την πρώτη μέρα αντιμετώπισε τον ΡΑΠΤΗ ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ του ΠΟΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και τον νίκησε στα σημεία με 6 – 4 Την δεύτερη μέρα αντιμετώπισε τον ΛΑΠΠΑ ΖΗΣΗ του ΠΑΟΚ και τον νίκησε στα σημεία με 11- 8 Στον τελικό αντιμετώπισε τον πυγμάχο ΒΑΛΣΑΜΗ ΧΡΗΣΤΟ από τον ΗΡΑ ΝΙΚΑΙΑΣ όπου και νίκησε στα σημεία με 10 – 6 και κατάφερε να πάρει το χρυσό μετάλλιο και τα πολύτιμα μόρια των πανελλήνιων εξετάσεων.

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι άλλη δυο Κερκυραίοι αθλητές ΚΙΤΣΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στην κατηγορία των 80 κιλών και ΝΟΥΤΣΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ στην κατηγορία των 60 κιλών αφού ηττήθηκαν στα ημιτελικά ο μεν πρώτος από τον ΕΥΑΓΓΕΛΟΥΔΗ τον ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ και από τον ΜΠΟΥΛΗ της ΠΥΓΜΗΣ ΠΑΤΡΩΝ ο δεύτερος.

Να πούμε επίσης ότι ολοκληρώθηκε παράλληλα και το διεθνές πρωτάθλημα της Κροατίας όπου και εκεί είχαμε κερκυραϊκή συμμετοχή και συγκεκριμένα τον ΛΕΠΕΝΙΤΣΗ ΓΕΡΑΣΙΜΟ για την Ελλάδα αφού ήταν ο ένας από τους δυο αθλητές που εκπροσώπησαν την χώρα μας .Δυστυχώς όμως γνώρισε την ήττα στα σημεία αφού ήταν άτυχος και κληρώθηκε να αγωνιστεί στον πρώτο αγώνα με το φαβορί της κατηγορίας του, Γερμανό MILNER και τελικό θριαμβευτή του πρωταθλήματος του Ζάγκρεμπ αφού νίκησε όλους τους αντιπάλους του και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.
Τους αθλητές συνόδευσε ο Ομοσπονδιακός προπονητής Στέφανος Κωνσταντινίδης.