Τρίτη 31 Μαρτίου 2009

ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Σχερία νίκησε στην παράταση τη Νίκη Λευκάδας, έχασε όμως την πρώτη θέση

Πλήρωσε το άγχος !

Η Σχερία πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στο κρίσιμο παιχνίδι της Κυριακής στο κατάμεστο κλειστό του ΕΑΚ με αντίπαλο τη Νίκη Λευκάδας όμως δεν πανηγύρισε όπως θα ήθελε τη νίκη καθώς δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά των επτά πόντων της ήττας της στον πρώτο γύρο.

Το τελικό 56-55 ήλθε μετά από πεντάλεπτη παράταση(κανονική διάρκεια 48-48) με τη Σχερία να προσπαθεί να αποσπαστεί στο σκορ όμως η αστοχία ήταν χαρακτηριστική με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να καιροφυλακτούν και να βρίσκουν λύσεις.

Η προσπάθεια την εφετινή περίοδο δεν στέφθηκε με την επιτυχία που περίμεναν οι άνθρωποι του Κερκυραϊκού συλλόγου, όμως φάνηκε ότι υπάρχει σπουδαίο ταλέντο κι εφόσον συνεχιστεί η σκληρή δουλειά, σύντομα θα αποδώσει καρπούς.
Τα δεκάλεπτα: 9-14, 18-15, 11-8, 10-11 (π. 8-7)
ΣΧΕΡΙΑ(Γεωργίου): Θεοδότου, Κωνσταντινίδη 3(1), Μιχαλάκη 11(2), Φακιολά, Παπακώστα 19(1), Κατέχη, Κορίκη 23(1), Καλούδη, Βάλμη, Νταλιάνη, Σαββουλίδη, Γκίνη.

8 ΦΙΛΟΘΕΗ ΑΡΤΑΣ 13 0-200 0

Ολοκληρώθηκε επίσης η κανονική περίοδος στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 ΕΣΚΑΒΔΕ ανδρών με τις δύο Κερκυραϊκές ομάδες να χάνουν στην αυλαία και τον μεν Φαίακα να αποχαιρετά την κατηγορία, τον δε Κερκυραϊκό ΓΣ ΓΣ να συνεχίζει στα play-off, χωρίς όμως ιδιαίτερες ελπίδες διάκρισης.

* Υποβιβάζονται οι δύο τελευταίοι συν όσοι θα υποβιβαστούν από τη Γ’ Εθνική

Ακολουθεί η Β’ φάση με αγώνες play off ανάμεσα στους 8 πρώτους. Συναντώνται μεταξύ τους, ο πρώτος (1ος) με τον όγδοο (8ο), ο δεύτερος (2ος) με τον έβδομο (7ο), ο τρίτος (3ος) με τον έκτο (6ο), ο τέταρτος (4ος) με τον πέμπτο (5ο), μέχρι τις δύο (2) νίκες, με πλεονέκτημα έδρας την ομάδα που τερμάτισε υψηλότερα στην βαθμολογία της Α’ φάσης. Επιπλέον, υπολογίζονται τα αποτελέσματα των μεταξύ τους αγώνων από την Α’ φάση οπότε πχ. αν ο πρώτος με τον όγδοο έχει δύο νίκες προκρίνεται απευθείας στην επόμενη φάση.
Έτσι σχηματίζονται τα ζευγάρια και σε παρένθεση το σκορ της Α’ φάσης:
ΓΕ Αγρινίου – Ναύπακτος (2-0)
Βόνιτσα – Αίολος Αστακού (2-0)
Παναιτωλικός – Κερκυραϊκός (1-1)
ΑΓΣ Ιωαννίνων – Λούρος (2-0)
οπότε θα διεξαχθεί μόνο η αναμέτρηση Παναιτωλικού – Κερκυραϊκού για να γίνει γνωστή η τέταρτη ομάδα που προκρίνεται.
Το ίδιο σύστημα παραμένει, αλλά η πρόκριση για τον τελικό και την ανάδειξη της πρωταθλήτρια ομάδας θα προκύψει στις τρεις νίκες.