Πέμπτη 9 Ιουλίου 2009

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

«36ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων» - Πράγα 8-12/7

Εκτός συνέχειας στα 100μ ελεύθερο ο Γκιόκας

Ο Γιάννης Γκιόκας παρά την προσπάθεια δεν μπόρεσε να περάσει από τη φάση των προκριματικών στα 100μ ελεύθερο σήμερα στην Πράγα όπου συνεχίζεται το «36ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων.

Οι δυσκολίες ήταν γνωστές εκ των προτέρων στο αγώνισμα που συγκέντρωσε 77 συνολικά συμμετοχές με τον κολυμβητή του Ναυσίθοου να παλεύει με όλες του τις δυνάμεις αλλά τελικά να καταλήγει στην 25η θέση με 51.63, μένοντας εκτός συνέχειας. Μία θέση πιο κάτω βρέθηκε ο άλλος Έλληνας αθλητής Μιχάλης Κικιλής. Για να γίνει αντιληπτό το μέγεθος του συναγωνισμού, καταρρίφθηκε μέσα σε λίγες ώρες 2(!) φορές το Ευρωπαϊκό ρεκόρ Εφήβων, αρχικά το πρωί στους προκριματικούς από τον Ρώσο Daniil Izotov με 49.20 ενώ το απόγευμα στους ημιτελικούς το συνέτριψε ο Ιταλός Leonardi Luca που έσπασε το ‘φράγμα’ των 49 δευτερολέπτων με 48.85.

Το δεύτερο μετάλλιο για τη χώρα μας ήταν κι αυτό χάλκινο και το κατέκτησε ο Δημήτρης Κουλούρης. Ο πρωταθλητής του Γλαύκου Περιστερίου πήρε την τρίτη θέση στον τελικό των 200μ. πρόσθιο με επίδοση 2:14.68, καταρρίπτοντας για τρίτη φορά σε ισάριθμες κούρσες το πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων (πήγε στην τσεχική πρωτεύουσα με 2:16.66, έκανε 2:16.19 στον προκριματικό και 2:15.40 στον ημιτελικό).