ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο ΑΟ Κέρκυρα επικράτησε 2-1 της Καλαμάτας σε παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα

Photo by: Stamatis Katapodis

Φινάλε με νίκη

Ο ΑΟ Κέρκυρα ολοκλήρωσε με νίκη 2-1 επί της Καλαμάτας τις αγωνιστικές υποχρεώσεις για το φετινό πρωτάθλημα, ρίχνοντας έτσι τουλάχιστον θετικά την αυλαία σε μία χρονιά γεμάτη προβλήματα τόσο εντός όσο κι εκτός γηπέδων.

Το παιχνίδι διεξήχθη μεταξύ ‘συγγενών και φίλων’ καθώς οι πλήρως απογοητευμένοι φίλοι του ΑΟΚ από τη δυσάρεστη εξέλιξη της σεζόν, έχουν γυρίσει επιδεικτικά την πλάτη στην ομάδα. Παίχθηκε ελεύθερο ποδόσφαιρο κι από τους δύο αντιπάλους που δεν είχαν κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο η μπάλα ανεβοκατέβαινε από τη μία εστία στην άλλη. Εκτός των τριών τερμάτων, υπήρξαν δύο δοκάρια(ένα για κάθε ομάδα) και αρκετές φάσεις για γκολ. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και οι ποδοσφαιριστές άρχισαν μάλλον να σκέφτονται πρόωρα τις διακοπές. Προς το τέλος μόνο βελτιώθηκε η εικόνα με μία πολύ μεγάλη ευκαιρία χαμένη εκατέρωθεν.

Το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο με τους παίκτες του ΑΟΚ να θέλουν έστω την ύστατη ώρα με τον τρόπο τους να ζητήσουν εν μέρει συγγνώμη από τον πικραμένο φίλαθλο κόσμο. Στα αξιοσημείωτα καταγράφεται η είσοδος ως αλλαγή των τριών νεαρών(Μάμαλος, Μπράτος, Σακκάς) που είχαν την ευκαιρία ολιγόλεπτης συμμετοχής, ίσως όμως ο Νίκος Παντέλης θα μπορούσε να τους χρησιμοποιήσει για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Στα ευτράπελα σημειώνεται η χρησιμοποίηση ως αριστερού χαφ του τερματοφύλακα Καλομοίρη μετά το 75’. Αυτό συνέβη όταν τραυματίστηκε ο Σκότζα και στη θέση του πέρασε ο έτερος γκολκίπερ Σπανός. Βλέπετε η «μαύρη θύελλα» δήλωσε μόλις 14 παίκτες στο φύλλο αγώνα εκ των οποίων οι τρεις ήταν τερματοφύλακες(Κοψαχείλης ο τρίτος)! Έτσι μετά την πρώτη αλλαγή (Ανδρουτσής αντί Πλάτανος) δεν υπήρχε άλλη επιλογή. Το κωμικό στοιχείο είναι ότι ο Καλομοίρης ναι μεν άλλαξε φανέλα (πήρε το 31) δεν προλάβαινε να αλλάξει και σορτσάκι με αποτέλεσμα να φορά αυτό που ξεκίνησε χρώματος μπλε ενώ οι συμπαίκτες του τα κλασικά μαύρα της κανονικής εμφάνισης! Ασφαλώς διόλου κολακευτική εικόνα για την ιστορική Καλαμάτα…

Η εικόνα του αγώνα
5’ Δυνατό ευθύβολο σουτ του Νικητόπουλου έξω από την περιοχή με τις άκρες των δακτύλων ο Συμεωνίδης παραχώρησε κόρνερ
6’ Φαλτσαριστό συρτό σουτ του Γκουστάβο, ο Καλομοίρης μόλις ακούμπησε τη μπάλα που βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι κι έφυγε κόρνερ
14’ Κόρνερ του Γκουστάβο από δεξιά, καρφωτή κεφαλιά του προωθημένου Κολοτούρου και ο Καλομοίρης με εκπληκτική επέμβαση κράτησε ανέπαφη την εστία του
15’ ΓΚΟΛ 1-0…Βαθιά μπαλιά του Μουστόγιαννη στην πλάτη της άμυνας, εκεί που ο Γιαννιτσανάκης βρέθηκε ολομόναχος και με πλασέ άνοιξε το σκορ
25’ Φάουλ εκτελεσμένο από τον Σκαρλάτο, αναγκάζει τον Συμεωνίδη με εκτίναξη στην αριστερή γωνία να διώξει σε κόρνερ
30’ Όμορφη σέντρα του Σμαρτ και κεφαλιά του Γιαννιτσανάκη, έδιωξε ο Δέδες πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή
31’ ΓΚΟΛ 1-1..Μετά από οργανωμένη επίθεση της Καλαμάτας, η μπάλα στρώθηκε στον Μανιάτη ο οποίος με ένα ξερό σουτ κι αφού ευνοήθηκε από την κόντρα στην πλάτη του Σεντεμέντε ισοφάρισε
34’ Εντυπωσιακό γυριστό από τον Σίλβα και νέα απόκρουση Καλομοίρη σε κόρνερ
36’ Ξαφνική αντεπίθεση της Καλαμάτας με τον Πλάτανο να βγάζει μόνο τον Τσουλάκο που πλάσαρε τον Συμεωνίδη, σημαδεύοντας όμως το αριστερό κάθετο δοκάρι
37’ ΓΚΟΛ 2-1…Πρωταγωνιστές όπως και στο πρώτο γκολ ο Μουστόγιαννης που έβγαλε σέντρα ακριβείας από δεξιά και ο επερχόμενος Γιαννιτσανάκης με βολέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων
79’ Παράλληλη σέντρα του Μουστόγιαννη βρήκε τον Μάμαλο που από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε πάνω στον Σπανό
90’ Φάουλ του Δέδε στην καρδιά της άμυνας, ο Μανιάτης πήρε την κεφαλιά τροφοδοτώντας τον εντελώς αμαρκάριστο Κάκο που σε κενή εστία έκανε ‘τσαφ’, χάνοντας μοναδική ευκαιρία

ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ: Συμεωνίδης, Μπουτζίκος, Βιτουλαδίτης, Σεντεμέντες, Κολοτούρος, Σμάρτ (78΄ Μάμαλος), Μακρυδημήτρης, Γκουστάβο, Μουστόγιαννης (88’ Μπράτος), Γιαννιτσανάκης(90΄ Σακκάς), Σίλβα.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Καλομοίρης, Δέδες, Πορτουλίδης, Νικητόπουλος, Πλάτανος(63’ Ανδρουτσής), Τάσιτς, Μανιάτης, Τσουλάκος, Σκότζα (75΄ Σπανός), Σκαρλάτος, Κάκος.