Δευτέρα 4 Μαΐου 2009

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο ΑΟ Κέρκυρα έχασε με 1-0 από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς σκορπίζοντας νέα απογοήτευση

Χαστούκι στο 90’ !

Το χειρότερο δυνατό φινάλε πραγματοποιεί ο ΑΟ Κέρκυρα στο φετινό πρωτάθλημα αφού δημιουργεί αρνητικό σερί μετά την ήττα με 1-0 από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς ενώ έχουν προηγηθεί αυτές από Καστοριά και Διαγόρα.

Οι παίκτες του Νίκου Παντέλη έδειξαν να υποφέρουν από την έλλειψη κινήτρων και το πανό που ζητούσε ρεβάνς για τον προ διετίας υποβιβασμό από τη Σούπερ Λίγκα εξαιτίας της εμπλοκής της Καλαμαριάς σε αυτόν, δεν απέδωσε καρπούς. Η υπεροχή ήταν φλύαρη και στις λίγες περιπτώσεις είτε η αστοχία ή ο γκολκίπερ Κουτσόπουλος και το δοκάρι κράτησαν το μηδέν στην άμυνα των ‘Ποντίων’. Την καταλληλότερη δε χρονικά στιγμή κτύπησαν οι φιλοξενούμενοι στην αντεπίθεση κι έφυγαν με τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς.

Η εικόνα του αγώνα
2’ Σέντρα από αριστερά του Κοντοδήμου, η μπάλα στρώθηκε στον Μουστόγιαννη ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε δυνατό βολέ μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
10’ Όμορφη εκτέλεση φάουλ του Καπετάνου, η μπάλα έφυγε άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι
37’ Σέντρα του Κοντοδήμου από αριστερά, ο Γιανιτσανάκης άφησε τη μπάλα για τον Μουστόγιαννη που επιχε΄ρησε δυνατό διαγώνιο σουτ άουτ
39’ Φαλτσαριστό σουτ του Κοκόλη από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή έφυγε δύο μέτρα άουτ
60’ Σουτ του Βιτουλαδίτη μέσα από τη μεγάλη περιοχή πέρασε άουτ
67’ Στο κόρνερ του Σπάσιτς ο Παπαποστόλου έπιασε δυνατή κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
73’ Φάουλ του Τσεμπερίδη στον άξονα της εστίας, η γυριστή κεφαλιά του Γιανιτσανάκη κατέληξε στην αγκαλιά του Κουτσόπουλου
75’ Στο μακρινό φάουλ του Σπάσιτς, ο Συμεωνίδης δεν μπλόκαρε σταθερά για να διώξει ο Πελαγίας με δεύτερη προσπάθεια
86’ Έξυπνη κίνηση του Ρεπερνέ που απέφυγε δύο αντιπάλους κι έπιασε το σουτ που ανάγκασε τον Κουτσόπουλο σε εξαιρετική απομάκρυνση στη δεξιά του γωνία
90’ ΓΚΟΛ 0-1…Σε ξαφνική αντεπίθεση από αριστερά ο Γιάννου έβγαλε θαυμάσια σέντρα ακριβείας κι ο επερχόμενος Παπαποστόλου με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα
90+ Στο ψηλοκρεμαστό σουτ του Νικολόπουλου ο Κουτσόπουλος ακούμπησε όσο χρειαζόταν τη μπάλα που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια απομακρύνθηκε

Ο διαιτητής Κωνσταντίνου (Αιτ/νίας) δεν έκανε το μεγάλο λάθος αλλά ήταν ιδιαίτερα ανεκτικός στις καθυστερήσεις των φιλοξενούμενων ενώ έδειξε οκτώ συνολικά κίτεινες κάρτες στους: Βιτουλαδίτη, Πελαγία, Κολοτούρο – Παρμαξίδης, Σπάσιτς, Τσαγκαράκης, Παπαδόπουλος Ν., Ουμουρί

ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ: Αποστολίδης (23’ λτ Συμεωνίδης), Βιτουλαδίτης, Κοντοδήμος, Πελαγίας, Κολοτούρος, Ρεπερνέ, Μακρυδημήτρης, Καπετάνος (55’ Σίλβα), Μουστόγιαννης (66’ Τσεμπερίδης), Νικολόπουλος, Γιανιτσανάκης

ΑΠ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: Κουτσόπουλος, Παπαποστόλου, Σπάσιτς, Παπαδόπουλος Ν., Μπουλγκουρίδης (90+ Παπαδόπουλος Θ.), Ουμουρί, Κοκόλης (84’ Μπαρμπούδης), Γιάννου (90+ Τραορέ), Ψιάνος, Τσαγκαράκης, Παρμαξίδης